Autor Wiadomość
muza
PostWysłany: Sob 16:32, 16 Lip 2011    Temat postu:

Mam płyty CD-audio, których słucham i jednocześnie wykonuję odpowiednie ćwiczenia o charakterze izometrycznym (napinająco-rozluźniającym).

Takim ćwiczeniem jest relaksacja progresywna (postepująca) Jacobsona. Celem tego ćwiczenia jest (poprzez uświadomienie sobie różnicy między napięciem a rozluźniem ) stopniowe osiąganie stanu relaksu ( rozluźnienia mięśni, naczyń krwionosnych i systemu nerwowego).

Trening autogenny Schultza jest kolejnym ćwiczeniem, w czasie którego spokojnie leżymy lub siedzimy i wysyłamy informacje (sugestie) do poszczególnych części ciała, układów i narządów, w wyniku których następuje pełne rozluźnienie całego ciała oraz zmiany morfologiczne w zakresie tzw. wydzielania wewnętrznego i składu chemicznego naszego ciała.

Obu ćwiczen słuchamy i zachowujemy się stosownie do podawanych sugestii


Cytat:
Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS
( http://www.logos.pomorze.pl/oferty )

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
Tel.94-340-60-06
Marta
PostWysłany: Sob 11:30, 24 Lip 2010    Temat postu:

· Proces kształcenia słuchu i umiejętności słuchania jest niezwykle ważny, warunkuje bowiem prawidłowy rozwój mowy, który jest ściśle od niego uzależniony
stefan
PostWysłany: Sob 13:57, 23 Sty 2010    Temat postu:

Czysta muzyka jest stosunkowo słabym środkiem terapeutycznym oraz marketingowym. Na pewno nie zmienia obyczajów, jak to się często powtarza. Wiadomo jednak nie od dzisiaj, że muzyka może wpływać na poziom aktywności systemu nerwowego, wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu, np. zmieniać napięcie mięśni, przyspieszać przemianę materii, obniżać próg wrażliwości zmysłów, czy modyfikować oddychanie.

To są zmiany konkretne. Muzyka nierzadko wprowadza nas w różne nastroje, wzbudza uczucia i emocje.

(Władysław Pitak, muzykoterapeuta)
Gość
PostWysłany: Śro 10:44, 05 Lis 2008    Temat postu:

Progressive Muskelentspannung nach Jacobson - Allgemeine Informationen

"Lernen Sie, sich bewusst zu entspannen, dann können Sie mit den alltäglichen Schwierigkeiten und Erkrankungen der modernen Zeit besser umgehen!" Diesen Hinweis gab der amerikanische Arzt und Psychophysiologe Prof. Edmund Jacobson (1885 – 1976) seinen Patienten bereits in den 30 er Jahren des letzten Jahrhunderts. Hintergrund dieses Ratschlags waren seine langjährigen wissenschaftlichen Erfahrungen im Bereich der Muskelverspannungen


"Naucz się być świadomym na relaks, a pozbędziesz się codziennych problemów i chorób współczesnego świata"
Tak pisał amerykański psycho-lekarz i fizjolog prof Edmund Jacobson (1885 - 1976) do swoich pacjentów już w 30 latach z ubiegłego wieku. Tłem do tego było jego wieloletnie doradztwo i naukowe doświadczenie w dziedzinie napięcia mięśniowego.


kontakt:
LOGOS,
tel.094-340-60-06
muza
PostWysłany: Pon 11:54, 03 Lis 2008    Temat postu:

Muzyka i tylko muzyka (przede wszystkim ta klasyczna) ze względu na swoją niezwykłą plastyczność jest wyraźnym, prawie jednoznacznym środkiem przekazywania informacji.

Fakt, że w tym wariancie komunikacji nie posługujemy się słowami, stwarza okazję do trenowania zdolności postrzegania i artykułowania się przez tych podopiecznych, którzy mają problemy z werbalizacją swych stanów psychicznych i umysłowych. Utwór muzyki poważnej przekazuje obraz, tłumaczy i komentuje, a także zadaje pytania oraz apeluje, aby ustosunkować się do tych treści.

Słuchacz w czasie zajęć terapeutycznych może w swobodnej, nie stresującej atmosferze przetrenować swoją zdolność postrzegania i wyrażania przeżyć wewnętrznych, ma szansę przyglądnięcia się samemu sobie bez rozpraszających obserwatorów - muzyka działa bezpośrednio na niego, a on obserwuje to, co się z nim i w nim dokonuje.
muza
PostWysłany: Pon 11:51, 03 Lis 2008    Temat postu: Ciało człowieka jest ogromnym pudłem rezonansowym

Odbieramy bowiem niezliczoną ilość drgań powodowanych przez dziesiątki i setki źródeł, począwszy od pracujących urządzeń gospodarstwa domowego, przez głosy płynące z odbiornika radiowego i telewizyjnego, aż po odgłosy ruchu ulicznego.

Drgania i ich specyficzny rytm nie są obojętne dla organizmu człowieka. Pomyślmy, jak silny w istocie jest dźwięk - od pewnego stopnia natężenia może na przykład doprowadzić do rozpryśnięcia się szklanego naczynia, a emitowany w kierunku równomiernie rozsypanego piasku, tworzy na jego powierzchni uporządkowaną strukturę, rysuje wyraźny wzór.
Również każdy człowiek - czy tego chce, czy też nie; czy zdaje sobie z tego sprawę czy też nie jest tego świadomy - w każdej minucie swojego życia odbiera dochodzące do niego drgania i reaguje na nie. Rytmy wywoływane przez dźwięki sumują się z rytmami biologicznymi, emocjonalnymi i intelektualnymi.

Zdrowie i zachowanie człowieka jest w znacznym zakresie wypadkową tego nakładania się na siebie zróżnicowanych rytmów.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group