Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Śro 10:16, 05 Lut 2014    Temat postu:

Koszalin Canta
Gość
PostWysłany: Sob 23:28, 09 Lut 2013    Temat postu:

śpiewaj w chórze. To pomaga
muza
PostWysłany: Sob 15:30, 16 Lip 2011    Temat postu:

Warsztaty z muzykodramy i gier psychologicznych

Więcej >>>
http://logos.dt.pl/muzykodrama
==================.
Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS (http://www.logos.pomorze.pl/oferty)

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
Tel.94-340-60-06
arka
PostWysłany: Śro 23:54, 24 Gru 2008    Temat postu:

Połączenie muzyki z obrazem przyrody i jej zapachem, głosem ludzi i ptaków śpiewających, a przede wszystkim z wyobraźnią człowieka, jego pamięcią i pozytywnymi wartościami moralnymi i etycznymi oraz danego człowieka może dać rezultat terapeutyczny. Ale sama muzyka nie wyleczy z nerwicy , jąkania , uzależnienia alkoholowego.
Żaden utwór muzyczny nie nastawi pozytywnie do innego człowieka, jeżeli nie zostanie wzmocniony słowem i działaniem. Słuchanie muzyki i wykonywanie np. tańca solowego służy tylko jednej osobie. Dopiero wzajemne wykonywanie tańca w grupie , którą zamierzamy zaakceptować z wszystkimi złymi i dobrymi cechami może mieć rezultat terapeutyczny.

Ale zanim zaczniemy słuchać, grać, śpiewać i tańczyć musimy uwierzyć , że to nam pomoże. Musimy pomóc podopiecznemu znaleźć w sobie motywację i wyznaczyć drogę dla usunięcia cierpienia lub niezadowolenia ze stanu ducha lub ciała.
A to nie jest możliwe bez udziału słowa i obrazu, bez uruchomienia pamięci i własnej wyobraźni. Skuteczną formą terapii jest sugestia słowna i relaks z podkładem muzycznym , stosowaną z powodzeniem przez lekarzy, psychologów, logopedów , psychoterapeutów i rehabilitantów.

Dzięki takiemu połączeniu słuchanie ulubionych nagrań jako wprowadzenie do relaksu lub na zakończenie treningu pozwala zmniejszyć uczucie niezadowolenia. Za sprawą muzyki wzbogaconej sugestiami słownymi zwiększa się sprawność intelektualna. Im bardziej bogate i złożone są formy muzyczne, których słuchamy, tym lepsze wyniki osiągamy w myśleniu i zapamiętywaniu.
Rytmiczne dźwięki z instrukcjami słownymi pomagają im również w odzyskaniu sprawności wydobywanego dźwięku i artykułowaniu mówionego słowa oraz sprawności ruchowej.
arka
PostWysłany: Śro 23:49, 24 Gru 2008    Temat postu:

W doborze muzycznym trzeba uwzględnić różnorodne potrzeby psychiczne wychowanka: potrzebę ukojenia, uspokojenia, niekiedy ożywienia i mobilizacji do działania, czasem jakiegoś głębszego wstrząsu mającego na celu wyzwolenie ukrytych myśli, uczuć.
Muzykoterapia może być zatem resocjalizacyjnym i profilaktycznym sposobem oddziaływania na wychowanka, to znaczy na jego psychikę, emocje. Aby móc odpowiednio zadziałać trzeba zdawać sobie sprawę z tego ,że muzyka jest zbiorem symboli akustycznych, możliwych do określenia miarami liczbowymi i potrzebna jest pewna wiedza na ten temat aby celowo i skutecznie się nią posługiwać.

Muzykoterapeuta każdorazowo świadomie wybiera program muzyczny. W tej formie terapii najbardziej przejawia się nastrój i atmosfera panująca w grupie, często też wychowankowie odreagowują burzliwie, np. płacząc, gwałtownie opuszczają zajęcia, krzyczą, śmieją się itp.

Muzykoterapia wpływa również na obniżenie poziomu agresji u dorastającej młodzieży. Ustalono poprzez badania, że obniżenie poziomu agresji u młodzieży powoduje poprawę relacji z rówieśnikami, wpływa na poprawę wyników w nauce.
arka
PostWysłany: Śro 23:48, 24 Gru 2008    Temat postu: Muzykoterapia z teatrem

Muzykoterapia jest jedną z najstarszych form oddziaływania na psychikę człowieka i wykorzystania jej wpływu do celów terapeutyczno-wychowawczych.
Zajęcia grupowej muzykoterapii zawierają odpowiedni zaprogramowany temat muzyczny i mają na celu wywołanie odpowiednich przeżyć słuchaczy, które mogą dotyczyć przyszłości a także przeszłości i teraźniejszości, oczywiście w zależności od aktualnej sytuacji poszczególnych osób lub grupy jako całości.

Muzykę , jako pojęcie bardzo szeroki można rozumieć różnie. Może to być forma porozumienia, odzwierciedlenia stanów psychicznych, rozmaitych sytuacji – czyli jest to język społecznej komunikacji. W tym sensie występuje w każdej twórczości prymitywnej, ludowej, w pewnym stopniu także dziecięcej, może też być w muzyce młodzieżowej.

Muzyka to środek ułatwiający wyładowanie niezaspokojonych uczuć i popędów, ożywiający fantazję, zaprowadzający rytm, synchronizację i ład funkcji psychofizycznych, ułatwiający ujawnienie własnego zachowania się, wyrażania siebie. Doznania muzyczne można interpretować słowem, gestem, rysunkiem, tańcem.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group